Ako vyberať koberec do obývačky - najkoberce.sk
Obývačka je srdcom domácnosti, stredobodom rodinného života a stretnutí. Výber správneho koberca je jednoznačne veľmi dôležitým krokom pri zariaďovaní domova. Medzi 5 hlavných výhod, prečo si zaobstarať koberce patrí:
- izolácia hluku
- udržiavanie tepla
- pohlcovanie prachu
- zvýšenie bezpečnosti
- vyladenie interiéru, pridanie charakteru a zútulnenie miestnosti
Vyberte ten správny koberec do obývačky a nič nenechajte na náhodu. Ako? Zadefinujte si predovšetkým farebnú škálu, vzor, veľkosť a materiál.
Farby a vzor
- Pri výbere koberca je potrebné v prvom rade zadefinovať farebnú škálu. Nový koberec spravidla prichádza na rad po ukončení stavebných prác, po zakúpení veľkých kusov nábytku, v momente, kedy už je zrejmé, či účelom tohto koberca bude priestor farebne zjednotiť alebo naopak farebne oživiť. Môžete vyskúšať tento jednoduchý návod:
- Rozhodnite sa či budete vyberať zo svetlých alebo tmavých tónov podľa štýlu vášho interiéru.
- Porozmýšľajte či má byť koberec jednofarebný alebo sa vám viac hodí kombinácia viacerých farieb a vzorov.
- Tip: Pestré farby vyberajte skôr do interiéru s monotónnejším odtieňom pohovky a nábytku. V prípade výraznej pohovky, napríklad v modrej, žltej či smaragdovej farbe, siahnite skôr po neutrálnejšej farbe koberca, ako sú napríklad béžové alebo krémové koberce.
- Výber koberca by mal predchádzať výberu drobných bytových doplnkov, ako sú vankúše a závesy. Nezabudnite, vždy je jednoduchšie doplniť malý doplnok k väčšiemu celku, ako prispôsobiť koberec vankúšom. V našej ponuke môžete hľadať ideálny koberec aj podľa farby.
Veľkosť a tvar
Ďalším dôležitým aspektom pri výbere kobercov je rozmer. Odmerajte si ideálny rozmer koberca pre vašu miestnosť a zadefinujte si rozpätie, v ktorom sa viete s veľkosťou pohybovať. Nie vždy je totiž ideálny rozmer dostupný pri kúpe kusových kobercov, ktoré sú spravidla dodávané v štandardizovaných rozmeroch. Niekedy je potrebné urobiť kompromis. Môžete využiť aj možnosť zaobstarať metrážny koberec s konkrétnymi rozmermi.
Materiál
Pri výbere materiálu zohľadnite potreby vašej domácnosti. Vašu obývačku môže zdobiť koberec s vysokým alebo nízkym vlasom a vybrať si môžete z prírodných materiálov, alebo zo syntetických alternatív. Pri výbere zohľadnite potreby všetkých členov domácnosti, štvornohých miláčikov i prípadné alergie, pretože s kobercom v obývačke budete v dennodennom kontakte.
V našej ponuke objavíte prírodne, ale aj syntetické materiály.
1.Koberce z prírodných materiálov:
- Bavlnené koberce - bavlna je prírodné vlákno rastlinného pôvodu, získavané zo semien bavlníka. Medzi pozitívne vlastnosti patrí vysoká pevnosť, to znamená, že sa netrhá. Je mäkká, pružná a príjemná na dotyk. Taktiež nie je náročná na údržbu a fľaky možno vyčistiť aj mydlom. Pokiaľ sú koberce z bavlny v menších veľkostiach je možné ich prať v práčke. Bavlnený koberec je vhodný aj na podlahové kúrenie, prepúšťa teplo a nezadržiava ho. Cenovo najvýhodnejší prírodný materiál.
- Hodvábne koberce – vyznačujú sa tým, že sú tenké, pevné a naozaj trvácne. Hodvábny koberec ľahko umiestnite do spálne, obývačky, ale aj ako nástenný koberec. Hodváb je tiež mäkký a príjemný na dotyk. Neodporúča sa čistiť ho doma, ale radšej ho zaniesť do čistiarne.
- Jutové koberce – ide o úplne prírodný najodolnejší materiál. Vlákna juty sú ekologické a trvanlivé. Výhodou je aj sú vysoká odolnosť voči plesniam a roztočom. Komfort a ľahká údržba je rovnako samozrejmosťou.
- Viskózne koberce - prírodné vlákno viskózy je jemnejšie ako vlna a má vysoký lesk. Viskóza je citlivejšia a náročnejšia na spôsob čistenia, pretože stačí iba poliatie vodou a na koberci môžu zostať škvrny. Koberec odporúčame čistiť iba suchým spôsobom. Keď je viskózny koberec nový môže púšťať plávajúci vlas.
- Vlnené koberce – možno označiť za prírodný izolant. Vlna je tradičným materiálom na výrobu kobercov. Ak je v interiéri vlhko, vlna ho nasaje, keď je sucho, vlhkosť uvoľní. V miestnosti sa potom lepšie dýcha a mikroklíma je vhodne upravená.
2.Koberce zo syntetických materiálov
- Akrylové koberce - akryl udrží teplo v miestnosti, takže je ideálnou voľbou pre tých, ktorí majú radi príjemný pocit pod nohami. Zároveň je ohňovzdorný.
- Polyamidové koberce – nazývané aj ako nylónové alebo označované skratkou PA. Polyamid je najčastejšie používaným vláknom. Vyznačuje sa pružnosťou a dlhodobou trvanlivosťou. . Zároveň dobre odoláva znečisteniu, má akustické a tiež tepelno-izolačné vlastnosti.
- Polyesterové koberce – označované skratkou PES. Výhodu je dobrá odolnosť voči škvrnám a farebná stálosť s vysokým jasom. Z tohto materiálu je možné vytvoriť neobmedzené farebné možnosti.
- Polypropylénové koberce – polypropylén je veľmi pevný materiál, odolný proti plesni a má antistatické vlastnosti. Výhodou je nižšia cena, ale je menej pružný ako napr. polyamid.
Varianty
V ponuke objavíte rôzne varianty, z ktorých si môžete koberec vybrať, ako napríklad metrážne koberce, kusové koberce či behúne.
- Kusové koberce môžete nájsť v rôznych tvaroch, ako je štvorcový, obdĺžnikový či okrúhly koberec
- Metrážne koberce ponúkajú benefit výberu akýchkoľvek rozmerov na mieru.
- Behúne majú podlhovastý tvar, ideálny napríklad do kuchyne či chodby. Výhodou je, že behúne bývajú dostupné v rozmeroch na mieru, tak ako metráž. Strany koberca okamžite obšívame zdarma.
Ako vyčistiť koberec a ako sa o koberce starať ?
Čistenie suchou cestou
Suché čistenie prostredníctvom prášku sa používa v prípade, že nie je možné použiť mokré čistenie. Na koberec nasypte prášok určený na čistenie kobercov. Koberec vyčistite podľa pokynov na prostriedku a podľa pokynov po niekoľkých minútach povysávajte. Tento spôsob čistenia sa využíva zvyčajne pre koberce z prírodných vláken. Taktiež môžete použiť odstraňovač chlpov a žmolkov z koberca.
Čistenie mokrou cestou
Mokré čistenie sa odporúča pri koberci, ktorý nie je položený na podlahe citlivej na vlhko a nie je k nej prilepený vodorozpustným lepidlom. Použite vodu s prostriedkom na čistenie vlny alebo špeciálny profesionálny prostriedok na čistenie kobercov Dr Krüger. Na čistenie veľkých plôch použite strojové čistenie (ako napríklad parné čistenie). Ide o špeciálne prístroje na báze mokrého vysávania.